Charakterystyka

Kamienica murowana, podpiwniczona, częściowo tynkowana. Założona na rzucie litery U, czteroskrzydłowa:
2 skrzydła frontowe, narożne; 2 skrzydła oficynowe.
Z przylegającą, sąsiednią kamienicą tworzy
podwórze-studnię. Skrzydła frontowe dwutraktowe z traktem korytarzowym po środku, sześcioosiowe, schody lastricowe, dwubiegowe. Skrzydła oficyny: zachodnia – dwutraktowa z korytarzem międzytraktowym, pięcioosiowa, schody drewniane, dwubiegowe; północna – jednotraktowa, wieloosiowa, schody lastricowe jednobiegowe. We wszystkich klatkach schodowych balustrady metalowe. Sień przelotowa, we wschodnim skrzydle frontowym, w trzeciej osi od strony północnej.

Fasady

Fasada frontowa pięciokondygnacyjna. Od ulicy Dietla sześcioosiowa, od ulicy Stradomskiej siedmioosiowa, narożnik ścięty jednoosiowy. Dach dwuspadowy z wysuniętym podpartym kroksztynami okapem, o podniebieniu z rozetami. Część narożna zwieńczona belkowaniem i trójkątnymi przyczółkami, łączonymi ścianą kolankową i pokryta wieloczłonową, ośmiokątną kopułą w kształcie dzwonu. Na III-V kondygnacji osie części narożnej wydzielone kolumnami wspartymi na wspornikach, z nasadnikami w kształcie wazonów wspierającymi belkowanie. Na fasadzie narożnej pod przerwanym od dołu przyczółkiem okrągłe okno otoczone dwoma rogami obfitości. Pod nim płyciny z trzema kartuszami z literami M L O. Na elewacji od ulicy Dietla w II osi od strony zachodniej, na II osi od strony północnej elewacji od ulicy Stradomskiej oraz na narożniku znajdują się wykusze na kroksztynach. Od ulicy Dietla oraz w narożniku zabudowane, od ulicy Stradomskiej pozostał otwarty. Nad nimi w kondygnacji IV i V balkony o pełnych, murowanych balustradach wsparte na kolumnach kompozytowych. Płyty ozdobione od spodu rozetami. Na III kondygnacji w IV od zachodu osi od ulicy Dietla oraz w I i V od północy osi od ulicy Stradomskiej znajdują się balkony na kroksztynach o balustradach metalowych. W kondygnacjach piętrowych listowe podziały stanowiące też obramienie sześciokwaterowych, kwadratowych okien. Na I piętrze zamknięte łukiem odcinkowym w listowych opaskach z kluczem pośrodku. Nad parterem i III p. profilowane gzymsy kordonowe z okapem. W kwaterach podokiennych III p. profilowane płyciny. W kopule wieńczącej narożnik owalne okna na osi przyczółków. Brama metalowa od ulicy Stradomskiej, pozbawiona drzwi, flankowana przez dwie narożne gabloty przeszklone o konstrukcji metalowej.

Sień i klatki schodowe

W I części sień nakryta stropem kasetonowym z fasetami. Na kasetonach rozety oraz na osi trzy tarcze herbowe z literami M L O w wieńcach. W II części sklepienie kolebkowe o poprzecznym przebiegu podparte podwójnymi kroksztynami. Ściany w części I i II pokryte różowo-fioletową okładziną ceramiczną i lamperią z czarnych kafli skrzynkowych, częściowo z kaboszonami w środku. W dalszej części sufit płaski. Sień pokryta w całości dekoracyjną posadzą ceramiczną. W środkowej części sieni, pod kolebką od strony północnej drzwi wahadłowe, dwuskrzydłowe prowadzące do klatki schodowej północnego skrzydła frontowego. Nad drzwiami okrągłe okno. Klatka schodowa oznaczona A. Na podestach posadzka ceramiczna (podobnie jak w skrzydłach południowym i zachodnim) – Jan Grodzicki, Kraków. Na piętrach winda z metalową kratą. Klatka schodowa B, w południowym skrzydle frontowym. Wejście od strony podwórza. Na parterze żółta ceramiczna lamperia (także Jan Grodzicki, Kraków). Na piętrach winda z dekoracyjną kratą metalową. Dekoracyjna także balustrada. Klatka schodowa D w zachodnim skrzydle oficynowym, wejście od podwórza i od ulicy św. Agnieszki. Klatka schodowa D w północnym skrzydle oficynowym, wejście od podwórza.

Podwórze

Od strony podwórza widoczne zakręcone balkony owalne z metalowymi balustradami na wszystkich piętrach zarówno kamienicy jak i oficyny. Balkony I i II piętra podparte kroksztynami. Balkony skrzydeł frontowych łączą kręte schody przeciwpożarowe sięgające parteru.