Cel pracy
Autorem niniejszego serwisu jest Karolina Szczur. Serwis ten stanowi integralną część pracy licencjackiej z Elektronicznego Przetwarzania Informacji (kierunek: kulturoznawstwo), przygotowanej pod kierunkiem dra hab. Grzegorza Bilińskiego na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Celem projektu było przedstawienie podstawowych terminów związanych z typografią, wytłumaczenie jej podstawowych zasad oraz stworzenie miejsca, w którym można znaleźć odnośniki do stron dotyczących tego tematu. Ponieważ stron w polskim języku jest niewiele tym bardziej ten projekt może być użyteczny dla grafików czy osób interesujących się designem.
Bibliografia
Informacje zawarte na tej stronie to kompilacja wielu artykułów dostępnych w Internecie, wiedzy własnej a także trzech bardzo dobrych książek dotyczących typografii, które pragnę w tym miejscu polecić:
Designing With Type (James Craig)
Pan Craig w bardzo przystępny sposób przedstawia historię powstania alfabetu. Ponadto bardzo przydatny okazuje się słowniczek pojęć. Kolejną rzeczą, jakiej na próżno szukać w innych publikacjach jest dokładny opis Pięciu klasycznych krojów pisma — Garamond, Baskerville, Bodoni, Century Expanded oraz ukochanej przez designerów Helvetici.
Typography Workbook (Timothy Samara)
To, co czyni tą pozycję szczególnie ciekawą to masa przykładów. Książka pokrywa większość wiedzy teoretycznej lecz także skupia się na praktycznym przedstawieniu użycia typografii w niemalże każdej dziedzinie życia — od plakatów, webdesignu czy druku po animację, książki oraz visual identity.
Thinking With Type (Ellen Lupton)
“Organizacja liter na pustej stronie bądź ekranie to jedno z najbardziej podstawowych wyzwań stawianych przed grafikiem. Jakiej czcionki użyć? Jak duża powinna ona być? (..) Ten nowy tekst stworzony przez wiodącą nauczycielkę designu zapewnia wskazówki zarówno dla początkujących jak i już obeznanych w temacie typografii.” Oto jaką rekomendację można znaleźć na odwrocie Thinking With Type. Osobiście polecam tą książkę jako podstawowe źródło informacji o typografii opatrzone cennymi przykładami. W dodatku ta niemalże dwustu stronicowa książką jest po prostu pięknie wykonana.
Cytat znajdujący się pod nagłówkiem strony pochodzi z książki Elements of Typographic Style Roberta Bringhursta.
Pełna bibliografia:
T. Samara, Typography Workbook: A Real-World Guide to Using Type in Graphic Design, wyd.1, Hong-Kong, wydawnictwo Rockport Publishers, 2006.
E. Lupton, Thinking with Type: A Critical Guide for Designers, Writers, Editors & Students, wyd.1, Nowy Jork, wydawnictwo Princeton Architectural Press, 2004.
J. Craig, Designing with Type: The Essential Guide to Typography, wyd.1, Nowy Jork, wydawnictwo Watson-Guptill, 2006.
How To Choose A Font [online] http://justcreativedesign.com/2007/12/04/how-to-choose-a-font/, 2007
8 Simple Ways to Improve Typography In Your Designs [online] http://www.smashingmagazine.com/2009/04/03/8-simple-ways-to-improve-typography-in-your-designs/, 2009
The Showcase of BIG Typography [online] http://www.smashingmagazine.com/2007/10/15/the-showcase-of-big-typography/, 2007
Fontshop | Education [online] http://www.fontshop.com/education/, 2010
O mnie
Nazywam się Karolina Szczur i jestem grafikiem. W zasadzie jestem też front-end developerką i testerką aplikacji. Specjalizuję się w grafice na potrzeby internetu, aczkolwiek sporadycznie wykonuję też projekty do druku.
Pasjonuję się grafiką już od ponad 8 lat. Pracuję „w zawodzie“ od 5 lat. Fascynuje mnie typografia, nie potrafię tworzyć layoutu bez użycia gridu, uwielbiam pracę na Macintoshu. Ostatnio interesuję się minimalizmem w webdesignie czego skutkiem jest wygląd tej strony. Posługuję się Photoshopem, Illustratorem oraz szeregiem aplikacji dla systemu operacyjnego OS X (takich jak Espresso, CSS Edit..). Opanowałam takie języki jak HTML czy CSS (wliczając takie nowości jak HTML5 oraz CSS3) oraz podstawy PHP czy Ruby on Rails.
Oprócz tego fascynuje mnie user experience (UX) oraz usability — wiedzę tą staram się wykorzystywać w swoich projektach. Regularnie czytam wiele magazynów internetowych dotyczących wyżej wymienionych zagadnień i staram się poszerzać swoją wiedzę w dziedzinie designu.
Mam nadzieję, że ta strona okaże się przydatna dla grafika bądź osoby, która dopiero chce zacząć swoją przygodę z designem. Zapraszam do lektury!
Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować, poniżej znajdziesz linki do paru serwisów społecznościowych, na których posiadam konto.