Cel pracy

Autorem niniejszego ser­wisu jest Karolina Szczur. Ser­wis ten stanowi inte­gralną część pracy licenc­jack­iej z Elek­tron­icznego Przetwarza­nia Infor­ma­cji (kierunek: kul­tur­oz­naw­stwo), przy­go­towanej pod kierunk­iem dra hab. Grze­gorza Bil­ińskiego na Wydziale Zarządza­nia i Komu­nikacji Społecznej Uni­w­er­sytetu Jagiellońskiego.


Elektroniczne Przetwarzanie InformacjiUniwersytet Jagiellonski

Celem pro­jektu było przed­staw­ie­nie pod­sta­wowych ter­minów związanych z typografią, wytłu­macze­nie jej pod­sta­wowych zasad oraz stworze­nie miejsca, w którym można znaleźć odnośniki do stron doty­czą­cych tego tem­atu. Ponieważ stron w pol­skim języku jest niewiele tym bardziej ten pro­jekt może być użyteczny dla grafików czy osób intere­su­ją­cych się designem.


Bib­li­ografia

Infor­ma­cje zawarte na tej stronie to kom­pi­lacja wielu artykułów dostęp­nych w Internecie, wiedzy włas­nej a także trzech bardzo dobrych książek doty­czą­cych typografii, które pragnę w tym miejscu polecić:

Design­ing With Type (James Craig)

Pan Craig w bardzo przys­tępny sposób przed­stawia his­torię pow­sta­nia alfa­betu. Pon­adto bardzo przy­datny okazuje się słown­iczek pojęć. Kole­jną rzeczą, jakiej na próżno szukać w innych pub­likac­jach jest dokładny opis Pię­ciu klasy­cznych kro­jów pisma — Gara­mond, Baskerville, Bodoni, Cen­tury Expanded oraz ukochanej przez design­erów Helvetici.

Designing With Type
Typog­ra­phy Work­book (Tim­o­thy Samara)

To, co czyni tą pozy­cję szczegól­nie ciekawą to masa przykładów. Książka pokrywa więk­szość wiedzy teo­re­ty­cznej lecz także sku­pia się na prak­ty­cznym przed­staw­ie­niu uży­cia typografii w niemalże każdej dziedzinie życia — od plakatów, web­de­signu czy druku po ani­mację, książki oraz visual identity.

Typography Workbook
Think­ing With Type (Ellen Lupton)

Orga­ni­za­cja liter na pustej stronie bądź ekranie to jedno z najbardziej pod­sta­wowych wyzwań staw­ianych przed grafikiem. Jakiej czcionki użyć? Jak duża powinna ona być? (..) Ten nowy tekst stwor­zony przez wiodącą nauczy­cielkę designu zapew­nia wskazówki zarówno dla początku­ją­cych jak i już obez­nanych w tema­cie typografii.” Oto jaką rekomen­dację można znaleźć na odwro­cie Think­ing With Type. Oso­biś­cie pole­cam tą książkę jako pod­sta­wowe źródło infor­ma­cji o typografii opa­tr­zone cen­nymi przykładami. W dodatku ta niemalże dwustu stron­i­cowa książką jest po prostu pięknie wykonana.

Thinking With Type

Cytat zna­j­du­jący się pod nagłówkiem strony pochodzi z książki Ele­ments of Typo­graphic Style Roberta Bringhursta.

Pełna bib­li­ografia:

T. Samara, Typog­ra­phy Work­book: A Real-World Guide to Using Type in Graphic Design, wyd.1, Hong-Kong, wydawnictwo Rock­port Pub­lish­ers, 2006.

E. Lup­ton, Think­ing with Type: A Crit­i­cal Guide for Design­ers, Writ­ers, Edi­tors & Stu­dents, wyd.1, Nowy Jork, wydawnictwo Prince­ton Archi­tec­tural Press, 2004.

J. Craig, Design­ing with Type: The Essen­tial Guide to Typog­ra­phy, wyd.1, Nowy Jork, wydawnictwo Watson-Guptill, 2006.

How To Choose A Font [online] http://justcreativedesign.com/2007/12/04/how-to-choose-a-font/, 2007

8 Sim­ple Ways to Improve Typog­ra­phy In Your Designs [online] http://www.smashingmagazine.com/2009/04/03/8-simple-ways-to-improve-typography-in-your-designs/, 2009

The Show­case of BIG Typog­ra­phy [online] http://www.smashingmagazine.com/2007/10/15/the-showcase-of-big-typography/, 2007

Fontshop | Edu­ca­tion [online] http://www.fontshop.com/education/, 2010


O mnie

Nazy­wam się Karolina Szczur i jestem grafikiem. W zasadzie jestem też front-end devel­op­erką i testerką aplikacji. Spec­jal­izuję się w grafice na potrzeby inter­netu, aczkol­wiek spo­rady­cznie wykonuję też pro­jekty do druku.

Karolina Szczur

Pasjonuję się grafiką już od ponad 8 lat. Pracuję „w zawodzie“ od 5 lat. Fas­cynuje mnie typografia, nie potrafię tworzyć lay­outu bez uży­cia gridu, uwiel­biam pracę na Mac­in­toshu. Ostat­nio intere­suję się min­i­mal­izmem w web­de­sig­nie czego skutkiem jest wygląd tej strony. Posługuję się Pho­to­shopem, Illus­tra­torem oraz szeregiem aplikacji dla sys­temu oper­a­cyjnego OS X (takich jak Espresso, CSS Edit..). Opanowałam takie języki jak HTML czy CSS (wlicza­jąc takie nowości jak HTML5 oraz CSS3) oraz pod­stawy PHP czy Ruby on Rails.

Oprócz tego fas­cynuje mnie user expe­ri­ence (UX) oraz usabil­ity — wiedzę tą staram się wyko­rzysty­wać w swoich pro­jek­tach. Reg­u­larnie czy­tam wiele mag­a­zynów inter­ne­towych doty­czą­cych wyżej wymienionych zagad­nień i staram się posz­erzać swoją wiedzę w dziedzinie designu.

Mam nadzieję, że ta strona okaże się przy­datna dla grafika bądź osoby, która dopiero chce zacząć swoją przy­godę z designem. Zapraszam do lektury!

Jeżeli chcesz się ze mną skon­tak­tować, poniżej zna­jdziesz linki do paru ser­wisów społecznoś­ciowych, na których posi­adam konto.

Adres e-mail Konto na Facebooku Konto na Twitterze Konto na Last.fm

Wróć do góry



Copyright © 2010. All rights reserved.

WordpressTa strona została stworzona na platformie Wordpress na podstawie Modern Clix przez Karolinę Szczur.