Ist­nieje wiele aplikacji, które poma­gają grafikom w pracy z czcionką. Tutaj zna­jdziesz naj­ciekawsze z nich. Wszys­tkie są aplikac­jami inter­ne­towymi — nie musisz nic ścią­gać, aby ich używać.

CSS Type­set
CSS Type­set umożli­wia bardzo proste sty­lowanie uprzed­nio wkle­jonego tek­stu. Po osiąg­nię­ciu pożą­danego efektu należy sko­pi­ować wygen­erowany kod CSS i przek­leić go do włas­nego arkusza.

CSS Typeset

Em Calc
To małe narzędzie pozwala na skon­wer­towanie rozmi­aru w pik­selach na jed­nos­tki em – bazują one na rozmi­arze tek­stu. Jest to szczegól­nie użyteczne w przy­padku tworzenia lay­outów przys­tosowanych do skalowania.

Em Calc

Flip­ping Typ­i­cal
Flip­ping Typ­i­cal to bardzo prosta strona inter­ne­towa dzięki której możemy sprawdzić jak wpisany przez nas tekst będzie wyglą­dał napisany daną czcionką. Strona ofer­uje bardzo duży wybór czcionek.

Flipping Typical

@Font-face Gen­er­a­tor
Udostęp­niony przez Font Squir­rel gen­er­a­tor pozwala na proste stworze­nie arkusza CSS oraz odpowied­nich plików aby użyć atry­butu @font-face. Atry­but ten pozwala na korzys­tanie z nie­s­tandar­d­owych czcionek w swoich pro­jek­tach. Lista przeglą­darek (a zwłaszcza ich wer­sji), które wspier­ają ten atry­but CSS3 zna­j­duje się tutaj.

Font Face Generator

Font Fam­ily
Aplikacja ta jest szczegól­nie przy­datna dla twór­ców stron inter­ne­towych. Przykład­owo, jeśli chcemy aby nasza strona uży­wała czcionki FF Meta Serif jesteśmy świadomi faktu, że część użytkown­ików nie będzie miała zain­stalowanej takowej czcionki. Musimy zatem określić inne czcionki, które zastąpią braku­jącą nie psu­jąc este­tyki naszego lay­outu. Bezprob­le­mowo możemy sprawdzić jak wpisane przez nas czcionki wyglą­dają w przeglą­darce a także stworzyć własne sty­lowanie font-family dla arkusza CSS.

Font Family

My Font­book
MyFont­book pozwala na przeglą­danie kolekcji czcionek zna­j­du­ją­cych się na dysku w przeglą­darce inter­ne­towej. Aplikacja pozwala na żywy podgląd czcionek oraz zmi­anę przykład­owego tek­stu. Za przy­jem­nym inter­fe­jsem kryją się także inne możli­wości takie jak wyszuki­wanie, dodawanie do ulu­bionych czy sprawdzanie nowo dodanych czcionek. Aby zobaczyć demo kliknij tutaj.

My Fontbook

Type­chart
Bardzo este­ty­czna strona ofer­u­jąca takie funkcje jak przeglą­danie czcionek, sprawdzanie ich wyświ­et­la­nia przez przeglą­darki zarówno w sys­temach oper­a­cyjnych z rodziny Win­dows jak i Mac a także ścią­ganie stylów CSS.

Typechart

Type It
Narzędzie służące do wpisy­wa­nia znaków pochodzą­cych z innych języków. Dzięki niemu nie trzeba szukać niety­powych znaków w Microsoft Word, zapamię­ty­wać skom­p­likowanych skrótów klaw­is­zowych czy przeszuki­wać zasobów Inter­netu w poszuki­wa­niu danego znaku. Type It ofer­uje znaki z takich języków jak: Pol­ski, Czeski, Niemiecki, Fran­cuski, Rosyjski, Turecki i wiele innych.

Type It

Type Nav­i­ga­tor
Aplikacja ułatwia dobór czcionek jedynie na pod­stawie naszych wyobrażeń o tym, jakiej czcionki potrze­bu­jemy do naszego pro­jektu. Pozwala na wybór rodzaju formy a później więk­szej ilości atry­butów. Na pod­stawie naszych pref­er­encji zasugeruje nam wybrane czcionki.

Type Navigator

Type Tester
Type Tester pozwala na testowanie on-line różnych czcionek. Użytkownik może wybrać jed­nocześnie 3 czcionki, które chce przetestować. Aplikacja pokazuje nam różne wari­anty danej czcionki, takie jak: pogru­bi­e­nie, pochyle­nie, pogru­bi­e­nie i pochyle­nie itp.

Type Tester

Typog­ra­phy Key­board
Idea tego narzędzia to umożli­wie­nie designerom szy­bkiego wpisy­wa­nia znaków niedostęp­nych stan­dar­d­owo na ich klaw­iat­u­rach. Jeżeli kiedykol­wiek próbowal­iś­cie uży­wać np. znaku trade­mark (™) lub przykłada­cie dużą uwagę do inter­punkcji ta aplikacja bardzo wam pomoże. Lay­outy klaw­iatur dostępne są dla sys­temów Win­dows oraz Mac.

Typography Layout

What The Font
Zde­cy­dowanie najlep­sza aplikacja jeśli chodzi o rozpoz­nawanie czcionek. Możemy to zro­bić poprzez specy­fikację adresu URL obrazka bądź udostęp­nie­nie go. Bardzo przy­datne narzędzie gdy spodoba się nam jakaś czcionka, lecz nie wiemy jak się nazywa.

What The Font

Wróć do góry



Copyright © 2010. All rights reserved.

WordpressTa strona została stworzona na platformie Wordpress na podstawie Modern Clix przez Karolinę Szczur.